Celem działalności Sekcji Ultradźwięków, Akustyki Podwodnej i Medycznej (UAPiM) jest propagowanie wiedzy i poszukiwanie nowych rozwiązań w obszarze problemów badawczych dotyczących szeroko pojętych zastosowań ultradźwięków w przemyśle, w medycynie oraz w zakresie opracowań i wykorzystania echosond oraz systemów sonarowych, jak również konsolidowanie i poszerzanie grona specjalistów i ekspertów z zakresu szeroko pojętej techniki ultradźwięków. Sekcja skupia 18 członków – samodzielnych pracowników nauki i ekspertów w obszarach szeroko pojętych zagadnień związanych z zastosowaniem fal ultradźwiękowych w technice i medycynie, propagowanych w różnorodnych ośrodkach stałych, ciekłych i gazowych. Członkowie sekcji reprezentują wiodące polskie instytucje naukowe: Akademię Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie, Instytut Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji, Politechnikę Gdańską, Politechnikę Wrocławską, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Śląski w Katowicach. Przewodniczącym Sekcji jest prof. Krzysztof Opieliński z Politechniki Wrocławskiej.
    Członkowie Sekcji UAPiM popularyzują naukę oraz inicjują rozwój badań naukowych poprzez prezentację referatów naukowych na konferencjach, seminariach, szkołach naukowych (krajowych i zagranicznych), jak również poprzez publikowanie artykułów w wiodących czasopismach naukowych (m.in. ACS Sustainable Chemistry & Engineering, Applied Acoustics, Applied Sciences, Archives of Acoustics, Cancers, International Journal of Heat and Mass Transfer, Materials, Measurement, Medical Physics, Particuology, Theranostics, Ultrasonics, Ultrasonics Sonochemistry), monografii i rozdziałów w monografiach i książkach. Członkowie sekcji biorą także udział w organizacji licznych konferencji naukowych organizowanych i współorganizowanych przez Polskie Towarzystwo Akustyczne, jego oddziały i organizacje akustyczne z nim współpracujące (International Congress on Ultrasonics, International Symposium on Fluid Acoustics, Konferencja Inżynierii Akustycznej i Biomedycznej, Otwarte Seminarium z Akustyki, Sympozjum z Hydroakustyki, Winter School of Wave and Quantum Acoustics), których celem jest prezentowanie aktualnych i nowych problemów obejmujących m.in. zagadnienia związane z ultradźwiękami, akustyką medyczną i hydroakustyką, kreowanie perspektyw rozwojowych oraz umożliwienie nawiązania współpracy środowiska naukowego i przemysłu. Efektem takich spotkań naukowych są często wspólne prace naukowe i projekty przemysłowe. W ramach popularyzacji nauki, konferencje organizowane i współorganizowane przez członków Sekcji zostały zgłoszone jako wydarzenia w ramach Międzynarodowego Roku Dźwięku (International Year of Sound). Takim rokiem został ogłoszony przez International Comission of Acoustics (ICA) rok 2020. Ze względu na epidemię koronawirusa, wiele wydarzeń zostało przesuniętych na rok 2021 oraz ich organizację w trybie zdalnym on-line.
    W ramach rozwoju nauki, członkowie Sekcji UAPiM współpracują z akustykami skupionymi w różnych instytucjach i towarzystwach naukowych – specjalistami w zakresie ultradźwięków i ich zastosowań w przemyśle, medycynie i w zakresie hydroakustyki. Wynikiem tych działań jak również współpracy z przemysłem jest pozyskiwanie i udział w realizacji innowacyjnych projektów i grantów naukowo-badawczych oraz doktoratów wdrożeniowych. Wyniki realizowanych projektów przyczyniają się do kreowania rozwoju gospodarczego m.in. poprzez wdrożenia oraz opracowywanie patentów wykupywanych przez prywatnych inwestorów (np. „Sposób wizualizacji struktury wewnętrznej ośrodka i urządzenie do wizualizacji tego sposobu”, Politechnika Wrocławska, 22.06.2011, Patent nr 210202, wykupiony od Politechniki Wrocławskiej przez firmę DRAMIŃSKI S.A., Olsztyn, Polska, 2011 – prawo wyłącznie udzielone).