Do zadań Komitetu należy podejmowanie wszelkich działań służących rozwojowi akustyki oraz wykorzystanie jej osiągnięć, a w szczególności:

  1. Inicjowanie badań, tworzenia i rozwoju placówek naukowych zajmujących się zagadnieniami akustycznymi i ochroną środowiska przed zagrożeniami hałasu i wibracji oraz ocena programów badawczych, a także zakresu działania instytucji naukowych, w szczególności na wniosek nadzorujących te instytucje organów rządowych i organów Polskiej Akademii Nauk.
  2. Współdziałanie ze wszystkimi agendami, w tym rządowymi, w sprawach dotyczących oceny stanu, poziomu i priorytetów badawczych z obszaru akustyki, w szczególności ochrony środowiska przed zagrożeniami wibroakustycznymi, zastosowaniu osiągnięć akustyki w technice i medycynie.
  3. Współdziałanie w upowszechnianiu wyników badań i prac naukowych oraz wprowadzanie do praktyki społecznej i gospodarczej rezultatów badań z zakresu akustyki, między innymi poprzez organizowanie i inicjowanie w tym celu dyskusji i konferencji naukowych.
  4. Opracowywanie na zlecenie organów Polskiej Akademii Nauk, organów rządowych i z własnej inicjatywy ekspertyz oraz prowadzenie doradztwa naukowego. Przedstawianie opinii naukowych w sprawach akustyki i zagadnień z tej dziedziny szczególnie ważnych dla społeczno-gospodarczego i kulturalnego rozwoju kraju.
  5. Ocena i wypowiadanie się w sprawach poziomu i potrzeb wydawnictw naukowych w zakresie akustyki, a także prowadzenie działalności wydawniczej.
  6. Analiza i ocena programów nauczania, wypowiadanie się w sprawach kształcenia kadr naukowych oraz prowadzenie działań aktywizujących udział w życiu naukowym kraju i zapewniających rozwój młodej kadry.
  7. Inicjowanie i prowadzenie współpracy międzynarodowej z zagranicznymi organizacjami i ośrodkami naukowymi poprzez komitety narodowe PAN, w chwili obecnej za pośrednictwem Komitetu Narodowego PAN ds. Współpracy z Międzynarodową Komisją Akustyki (International Commission for Acoustics) oraz Komitetu Narodowego PAN ds. Współpracy z Międzynarodowym Instytutem Zwalczania Hałasu (The International Institute of Noise Control Engineering I-INCE). Przedstawiciele Komitetu, reprezentujący środowisko polskich akustyków w tych organizacjach, powinni być wyłaniani w porozumieniu z Polskim Towarzystwem Akustycznym.
  8. Opiniowanie kandydatów na członków korespondentów Polskiej Akademii Nauk z zakresu akustyki.
  9. Zgłaszanie i opiniowanie wniosków do nagród naukowych z zakresu akustyki.
  10. Przyznawanie własnych nagród i wyróżnień naukowych.
  11. Współpraca ze specjalistycznymi towarzystwami naukowymi z zakresu akustyki, tj.: Polskim Towarzystwem Akustycznym, Polskim Towarzystwem Fonetycznym, Polskim Towarzystwem Ultrasonograficznym, Sekcją Polską Audio Engineering Society, Ligą Walki z Hałasem.